Polovina vodní elektrárny Orlík je kvůli opravám bez vody

3. 06 2014 | Polovina vodní elektrárny Orlík je kvůli plánovaným opravám až do půlky června bez vody. Místa, kde jindy proudí 150 metrů krychlových vody za sekundu, procházejí specialisté a provádějí údržbu. Pauzy využil i tým pořizující podklady pro virtuální prohlídku elektrárny, která bude mít premiéru v září, sdělil dnes ČTK mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier. Orlík je největší klasickou vodní elektrárnou v zemi, ročně vyrobí elektřinu pro více než 150.000 domácností na pomezí středních a jižních Čech.  

Mimo provoz jsou dvě ze čtyř soustrojí elektrárny a Orlík v těchto dnech vyrábí elektřinu pouze polovinou kapacity. Odborníci kontrolují vodní cesty, tlakovzdušná zařízení a mají v plánu také údržbu generátoru a blokového trafa a řídicích systémů a ochran. Údržba je přitom unikátní příležitostí pro fotografy, kteří mohou vstoupit do takzvaných vodních cest a pořizovat materiál pro projekt virtuálních prohlídek elektráren, který bude poté zveřejněn na internetu.
 
Vodní elektrárna Orlík s celkovým výkonem 364 megawattů je stěžejním článkem vltavské kaskády, loni dodala do sítě 554,5 milionu kilowatthodin elektřiny. V zařízení uvedeném do provozu v letech 1960 až 1961 jsou instalována čtyři plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami pro spád 70,5 metru. Voda, která jimi prochází, by za normálního provozu naplnila padesátimetrový bazén za necelých pět sekund.
 
Nejpohnutější chvíle a současně největší následné opravy během více než padesátileté historie výroby elektřiny zažil Orlík v létě 2002. Elektrárna tehdy vzdorovala tisícileté vodě na Vltavě a zaplatila za to zaplavením všech čtyř turbín i generátorů. Celý následující rok byl Orlík kvůli opravám odstaven a nejvíce poškozený čtvrtý blok začal elektřinu do sítě znovu dodávat až v prosinci 2004.
 
Orlická přehrada, která je největším vodním dílem v Česku, během povodní odolala zátěži, se kterou se při jejím budování vůbec nepočítalo. Celkový objem vody v nádrži, dlouhé 68 kilometrů a zasahující kromě samotné Vltavy také na Otavu a Lužnici, je 716,5 milionu metrů krychlových. Ochranný prostor má na Orlíku výšku 2,4 metru.
 
zdroj: ČTK
 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO