Příbramský soud zamítl žalobu kvůli prodeji polikliniky

Okresní soud v Příbrami v minulých dnech zamítl žalobu týkající se kontroverzního prodeje příbramské I. polikliniky. Podala ji společnost Rodiso, tedy jeden z neúspěšných uchazečů o odkoupení budovy, a týkala se určení vlastnického práva. Směřovala proti městu a novému vlastníkovi budovy, firmě Triticum. Soud žalobu zamítl, řekl ČTK mluvčí příbramského soudu Miloslav Boudník. Podrobnosti k důvodům nesdělil, protože písemné vyhotovení rozsudku neměl k dispozici. 

"Soud dal za pravdu městu Příbram. Zamítl žalobu a řekl, že je platná smlouva, která byla uzavřena, a že se nic nestalo," uvedl středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD), který byl v době prodeje starostou Příbrami. 

Podle Boudníka ale spor zřejmě není uzavřen. "Odvolání zatím podáno nebylo, ale předpokládá se, že bude," upozornil. Kvůli spornému prodeji padlo nedávno další trestní oznámení. Stojí za ním Věci veřejné, z jejichž popudu byl předán podnět vrchnímu státnímu zastupitelství a policejnímu prezidiu. "Trestní oznámení může podávat každý na koho chce, nic to nestojí a Věci veřejné jsou tím známé," komentoval tento krok Řihák. 
    
Prodej polikliniky kritizovala část veřejnosti a lékaři a zabývala se jím i policie. Dospěla k závěru, že okolnosti soutěže lze označit za trestuhodné, nikoli však trestné. Vyšetřovatel Emil Mašanka, který je pod usnesením podepsán, poté získal místo šéfa odboru veřejných zakázek na Středočeském kraji, kterému nyní vládne Řihák. Podezření, že mohl případ úmyslně odložit a dostat za to lukrativní místo, Mašanka i Řihák odmítají. "O odložení kauzy nerozhoduje vyšetřovatel, o odložení kauzy rozhoduje státní zástupce. Tečka," prohlásil hejtman. Kraj poukazuje na to, že bývalý policista uspěl ve výběrovém řízení. Podle středočeských VV byl konkurz zmanipulován. 
    
Příbramští zastupitelé schválili prodej polikliniky předloni v prosinci. Rozhodnutí vzbudilo ve městě velké vášně, v ulicích proti němu protestovalo několik stovek lidí. Řihák prodej zdůvodnil tím, že nájemné nestačilo ani na běžnou údržbu a objekt bylo navíc nutné zrekonstruovat. 
    
Do tendru na prodej polikliniky a sousední budovy, ve které je záchytná stanice a noclehárna pro bezdomovce, se přihlásily čtyři společnosti. Nejvyšší cenu, 20,5 milionu korun, nabídla firma Triticum. Dvě z neúspěšných společností, Ravak a Rodiso, napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. Nelíbilo se jim to, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek. Údajně se konalo jen za přítomnosti právníka, který s městem spolupracuje. Řihák výhrady kritiků odmítl. 
 
zdroj: ČTK