Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených

Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených. Podíl pracujících vězňů záleží na pracovních nabídkách, kvalifikaci odsouzených a režimu, ve kterém trest vykonávají. Vězni ze středočeských věznic pracují většinou přímo v areálech nápravných zařízení, zájem ale mají i zaměstnavatelé mimo věznice. Vězni se uplatňují v různých odvětvích, většinou jde o pomocné práce například ve stavebnictví a údržbářství, ale i dalších dělnických profesích, zjistila ČTK. 

Přímo v areálu příbramské věznice je přibližně 180 pracovních míst, dalších 25 odsouzených pracuje mimo věznici, kde mohou ale být zaměstnáni jen odsouzení do zařízení s dohledem a dozorem. "Mimo věznici je o odsouzené větší zájem, než jsme schopni poskytnout. Jsme totiž věznice se zařazením převážně v typu s ostrahou," uvedla mluvčí příbramské věznice Veronika Schrödlová. V Příbrami si odpykává trest zhruba 720 odsouzených, počet zaměstnaných se v posledních letech výrazně nezměnil. 
   
Velký zájem o zaměstnávání odsouzených je také ve Věznici Jiřice na Nymbursku, přímo v areálu jsou všechna pracovní místa pro odsouzené obsazena. "Aktuálně uvnitř areálu věznice pracuje zhruba 70 odsouzených ve vnitřním provozu věznice, pro cizí subjekty pracuje uvnitř věznice 40 odsouzených," sdělila mluvčí věznice Hana Prokopová. 
    
Jiřická věznice, kde je přes 670 odsouzených, je zařízení s ostrahou, proto je problematické na nestřežené pracoviště posoudit a schválit odsouzené. "Pouze omezenému počtu odsouzených je povolen venkovní pohyb, v současné době se jedná o 75 odsouzených," doplnila mluvčí. 
    
Také odsouzení v Jiřicích pracují převážně v oborech, které nevyžadují odbornou kvalifikaci. Ti, kteří jsou vyučeni například jako kuchař, číšník, zámečník, elektrikář, zedník a podobně, pracují třeba v kuchyni věznice nebo jako údržbáři. "Ve srovnání s roky předcházejícími, je zaměstnanost odsouzených nižší, a to v důsledku amnestie prezidenta republiky z ledna 2013," uvedla Prokopová. 
    
V Oráčově na Rakovnicku pracuje většina vězňů také přímo v areálu věznice, kde je přibližně 450 odsouzených. V areálu je kolem 270 pracovních míst, na nestřeženém pracovišti zhruba 15. "Po dobu několika let je počet pracovních míst ve věznici i mimo ni stabilní," informovala mluvčí věznice Kateřina Hůlová. Vězni se v práci věnují třeba kompletaci propagačních materiálů a příborových setů a pracují také v zemědělství a ve stavebnictví. 
    
Na pracovištích mimo věznici Vinařice na Kladensku pracuje bez přímého střežení devět odsouzených. Ostatní jsou pracovně zařazeni v rámci areálu věznice. Nyní je ve věznici přes 900 odsouzených, převažují ti v režimu s ostrahou. "Aktuální zaměstnanost odsouzených je více než 67 procent. Lze konstatovat, že od roku 2010 se nám daří držet zaměstnanost vězňů nad 60 procent," uvedl mluvčí věznice Ivan Suchý. 
    
Kromě vinařické, příbramské, oráčovské a jiřické věznice je ve středních Čechách ještě věznice ve Velkých Přílepech u Prahy, která je však po loňské amnestii prázdná. 
    
Nyní v České republice existují čtyři typy věznic: s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou, které mají nepřísnější režim.
 
zdroj: ČTK